کاهش 85 درصدی برداشت انار در مه ولات
کاهش برداشت انار در مه ولات بویژه دوغ آباد

کاهش 85 درصدی برداشت انار در مه ولات

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: برداشت محصول انار از سطح باغات این شهرستان نسبت به سال گذشته 85 درصد کاهش داشته است.

 

احمد نادری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات، اظهار کرد: شهرستان مه ولات دارای سطح زیر کشت 3550 هکتار انار است که 2400 هکتار آن بارور و 1150 هکتار آن نهال می باشد.
وی افزود: رقم غالب منطقه رقم اردستانی میباشد وارقام قرمز، شيشه كپ، بجستاني، خزر، قند (مشكي) و ملس در سطوح کمتری وجود دارد.

 

این مقام مسئول تصریح کرد: در سنوات گذشته بطور میانگین از هر هکتار باغ بارور 12تن انار برداشت می شده که معادل 29000 تن انار بوده که علاوه بر مصرف داخلی به سایر شهرستانها واستانها وهمچنین به خارج از کشور از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس ، کره ،ژاپن و….صادر می شده و از ارز آوری خوبی برخوردار بوده است.
وی عنوان کرد: امسال بر اثر خسارتهای سرما در زمستان سال گذشته( 1392 ) ونوسانات جوی در طول دوران رشد، درختان انار با کاهش عمومی رشد، تغییر رنگ، تخریب بافت های سلولی ، عدم جوانه زنی ، عدم انتقال مواد فتوسنتزی و عدم جذب عناصر غذایی مواجه شدند و این امر منجر به کف بر شدن بیش از 250 هکتاراز باغات انار این شهرستان گردید.
مدیر جهاد کشاورزی مه ولات با بیان اینکه خسارتهای متوالی وارد شده به باغات انار باعث دلسردی باغداران و رها سازی بعضی از باغات ونیز کشت واحداث باغات جایگزین از جمله پسته گردیده، خاطرنشان کرد: با توجه به خسارتهای وارده در سال جاری از هر هکتار باغ بارور 1/7 تن و در مجموع 4000 تن انار از سطح باغات این شهرستان برداشت می شود.

منبع: پایگاه خبری سیمای مه ولات

میزان محصول انار باغ های دوغ آباد هم بسیار کاهش یافته و همان مقداری هم که آماده ی برداشت است ، با کمبود تقاضا از طرف خریداران انار مواجه شده و باغداران انار را دچار سردرگمی و ناراحتی کرده است.از وزیر محترم جهاد کشاورزی و نماینده ی عزیز شهرستان مه ولات تقاضا داریم که سیاستی برای مشکل فروش محصولات باغی مخصوصا انار اتخاذ کنند تا مثل امسال باغداران مه ولات دچار این مسئله نشوند.

زنگ خطر برای مسئولان محترم جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات : با تداوم وضعیت موجود تا چند سال دیگر هیچ درخت اناری در منطقه وجود نخواهد داشت .( همان طور که در سال های قبل بی رونقی و رکود در بازار ابریشم باعث از بین رفتن چند صد هکتار از توستان های دوغ آباد شد.)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*