نمادهای دوغ آباد در معرض نابودی کامل
یخدان تاریخی فلاح

نمادهای دوغ آباد در معرض نابودی کامل

یادی از گذشته با دو نماد دوغ آباد

مزار تاریخی و مذهبی تخریب شده ی شیخ ابوالفتح حداد

مزار تاریخی و مذهبی تخریب شده ی شیخ ابوالفتح حداد

همیشه دوغ آباد با دو نماد و سمبل اش شناخته می شد . بالاده با یخدان و پایین ده با مزار سر خاک ها . اما حیف و صد حیف .

مهاجرانی مانند من هر وقت به دوغ آباد می آمدند عشق دیدن یخدان واقع شده در املاک شفیعی ها را داشتند ، آنهم با آن درخت های توت و آباد از هر نظر . یادش بخیر صبح ها توت تکانی و  خوردن با تکمیلی دوغ ، چه حالی داشت . اما حالا نه از آن درخت ها خبری هست و یخدان هم که در حال تخریب است .

اما فاتحه خوانی برای اهل قبور بی زیارت مزار معنا نداشت . اساسا خود همین مزار عامل و کششی بود تا احساس قدمت و اصالت روستایمان پررنگ تر شود . ولی صد حیف . کاش دست و همتی به کار آید و این نشانه ها و آثار را حفظ کند .

چهار عکس ضمیمه این مطلب مربوط به سال 1356 است . دو عکس از یخدان و توت تکانی جنب آن با کودکانی که حالا خودشان چند فرزند دارند و نگارنده که پیر و کوشا با آن خاطره ها درکلان شهر تهران هستم .

دو عکس دیگر از سرخاک ها . یکی نمای بیرون و یکی داخل مزار . نگارنده و رضا فهیم در 35 سال پیش .

نویسنده و ارسال کننده ی این عکس های تاریخی و زیبا ، آقای محمدتقی فهیم کارگردان مشهور سینمای کشورمان

اعضای محترم شورای اسلامی و دهیار عزیز و اهالی فهیم دوغ آباد پیگیر مرمت یخدان تاریخی فلاح تنها بنای تاریخی باقی مانده ی دوغ آباد باشند.با مراجعه به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می توانید از میراث گذشتگان و اصالت خودمان دفاع کنیم و از مسئولان بخواهیم که کار مرمت را شروع کنند.

خبر مهم : خانه ی تاریخی فلا ح هم نابود شد و تنها بنای تاریخی دوغ آباد یخدان تاریخی فلاح است که اگر بخواهیم هم چنان بی تفاوت باشیم ، دوغ آباد با چنین تمدنی تبدیل به مکانی بدون آثار تاریخی خواهد شد که این مایه ی ننگ ما در آینده خواهد بود ، چون نتوانستیم از گذشته و ریشه ی تاریخی خود نگهداری کنیم.

یک نظر

  1. با سلام،ميخواستم بدونم اطلاعات دقيقي از احداث کننده يخدان فلاح موجود است،يخدان فلاح دقيقا کدام روستا واقع شده،و اينکه آيا مربوط به غلامرضا فلاح هستش؟از باقيماندگان فلاح کسي اونجا زندگي ميکنه که درباره اين شخص اطلاعات داشته باشه،با تشکر،شماره تماس جهت نياز ممنون 09155858589

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*