مهندس محمود فروغی
مهندس محمود فروغی

مهندس محمود فروغی

محمود فرزند نصراله دوغ آبادی (دوغدوآباد) در دوغ آباد متولد گردید دوران کودکی را در دوغ آباد گذراند. و چون به سن رشد رسید راهی مشهد گردید و در مشهد دوره تحصیلات دبیرستان را به پایان برد و سپس برای ادامه ی تحصیل روانه تهران و سرانجام موفق شد دوره ی مهندسی نفت را در دانشگاه «مسکو» بگذراند. وی نیز پس از دریافت درجه مهندسی نفت به ایران آمد ودر شرکت نفت ایران و انگلیس آن زمان مشغول فعالیت گردید که : از جمله فعالیت های او می توان تأسیس شعبه های شرکت نفت ایران و انگلیس را در شهرهای تبریز و مشهد نام برد فروغی پله های ترقی را یکی پس از دیگری پیمود تا سرانجام به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره ی این شرکت در آمد و از سهام داران این شرکت گردید. وی بانی دبستان فروغی دوغ آباد (دوغدوآباد) است که ساختمان آن توسط آقای محمد نادری فرهنگی و خواهرزاده ی فروغی ساخته شد و جایگزین دبستان غزنوی دوغ آباد گردید.
فروغی در حوادث ملی شدن نفت و کودتای 28 مرداد بدلایل نامعلومی وفات کرد و چون وارث نزدیکتری از برادرش احمد افسری دوغ آبادی نداشت کلیه مایملک او به برادرش احمد تعلق گرفت حتی سود سهام او در شرکت ها و کارخانجات تا سال ها برای احمد فرستاده می شد.

عکس های از ارسالی از طرف دوست عزیزم فرامرز نادری  ( عکس مرحوم فروغی در سال 1303 هجری خورشیدی در تاتنهام انگلستان .)

منبع :   کتاب ولایت ماه (ماه ولایت) مولف : محمد وکیلی

5 نظر

 1. عالی بود بیشتر مهندیس دوغ اباد و معلیم احسان جان مطلب بزار موفق باشی

 2. سلام.اينجورى كه در مورد اين شخص نوشتين آدم خيلى مهمى بوده تو ايران و باعث افتخار روستاتونه

  • احسان مصباحی

   بله ایشان یکی از فرهیختگان ایران و مایه ی افتخار دوغ آباد هستند.دوغ آباد از این افراد بزرگ در طول تاریخ زیاد داشته است . استعداد و هوش دوغ آبادی ها زبانزد خاص و عام است.

 3. با سلام و احترام
  مثل همیشه دوباره به خود بالیدم که در روستایی با این فرهنگ بالا رشد کردم به گذشتگانم افتخار میکنم و خوشحالم تصویر آقای فروغی را دیدم چون که منم چون بقیه در این دبستان درس خوندم . خدا رحمت کند و بیامرزد ایشان و گذشتگان ایشان را

 4. واقعا مایه افتخار است ، اما چه فایده که این بنای تاریخی راخراب وبه جای آن مدرسه ای تاسیس شده – لطفا پیگیری شود چرا بنای تاریخی به این زیبایی را خراب کرده اند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*