محلول پاشی مزارع زعفران
محلول پاشی مزارع باعث افزایش گل دهی زعفران در سال بعد می شود

محلول پاشی مزارع زعفران

کشاورزان دوغ آبادی محلول پاشی را جدی بگیرید.حتما با مشاوره مهندسان کشاورزی مزارع زعفرانتان را محلول پاشی کنید. در بحث تغدیه گیاه به این نکات توجه کنید:

در بین منابع تغدیه آلی، کاربرد کود گاوی و ورمی کمپوست بیشترین تاثیر را در افزایش معنی دار تعداد و عملکرد بنه های دختری زعفران داشته است. علاوه بر این، در بین منابع تغذیه آلی، بیشترین درصد و مقدار جذب فسفر در بنه های دختری زعفران به طور معنی دار به ترتیب در نتیجه کاربرد کود گاوی و ورمی کمپوست به دست آمده است. همچنین اثر کاربرد عناصر میکرو به صورت محلول پاشی در افزایش تعداد و عملکرد بنه های دختری زعفران معنی دار است.

زعفران گیاه کم توقعی است که با تغذیه متعادل و در زمان منا سب می توان به حداکثر برداشت دست یا فت. ماه ها ی بهمن و اسفند ماه های مهمی در تغذیه این گیاه هستند. زیرا غلظت اکثر مواد مغذی و ریز مغذی در این ماه در برگ وپیاز زعفران افزا یش چشمگیری پیدا می کند که خود گویای نیاز گیاه در این مو قع به مواد غذایی است.بنابر این مصرف این محصول به خصوص در مواردی که گیاه در مرحله ریشه زایی و گل دهی است اهمیت دارد .هر سال بر حسب نقاط گرمسیر تا سردسیر ودیری وزودی آب اول از اواخر بهمن تا نیمه اسفند برگ ها ی زعفران که از راس پیازهای دختر روئده اند از رشد باز می ما نند و ریشه ها که از کف پیاز مادر روئده اند خشکیده و پیاز مادر در جسم پیازها ی دختر مستهلک می شود و از این پس پیاز دختر و پیازچه ها که فا قد ریشه می باشند برای تغذیه و درشت شدن در طول ماه های اسفند و فروردین فقط به جذب برگی و فتو سنتز و ذخیره سازی مواد غذایی از باران ها ی فصلی متکی هستند.محلول پا شی مزرعه در این دوره کوتاه با کودهای کامل با فرمول مناسب و تحقیق شده موجب درشت شدن پیازها وگل آوری آنان در سال بعد و نها یتا افزا یش تولید در مزرعه زعفران میشود.

محلول پاشی برگی زعفران

زمان: 15 بهمن تا 1 فروردین نوع کود: کود کامل که شامل عناصر ریز و درشت مغذی باشد (نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، روی، بر و …). تعداد مرحله: 2 بار با فاصله 15 روز. بهتر است بعد از آبیاری و یا بارندگی صورت گیرد و بعد از محلول پاشی تا 48 ساعت احتمال بارندگی وجود نداشته باشد. غلظت مورد استفاده در هر مرحله: یک و نیم لیتر در هکتار همراه با مویان نوع محلول پاش: پشت تراکتوری و یا انواع پشتی که قطرات محلول را خوب پخش کند. (قطره های بزرگ محلول، برگ را دچار سوختگی می کند). نکته: شستشوی کامل محلول پاش قبل از کار الزامی است تا به سم آغشته نباشد.بر حسب مورد و به منظور اطمینان خاطر مشاوره با متخصصین مربوطه الزامی است.

خصوصیات کود پیشنهادی زعفران: ( NPK(12-8-10)+ TE  )

– کود جامد کاملا محلول در آب است .

– این محصول به علت عاری بودن از کلرو نوع مواد بکار رفته در فرمولاسیون فاقد خطرنمک زایی در خاک هستند. ( LOW  EC)

– دارای درجه حلالیت بالایی در آب بوده و پس از حل شدن در آب یک محلول کاملا یکنواخت و بدون مواد معلق به وجود آورده, لذا از رسوب زایی در سیستم های آبیاری جلوگیری می نماید .

–  دارای خاصیت ضد کلوخی شدن می باشد .

– این محصول باعث افزایش قدرت کلروفیل سازی , افزایش قدرت رشد رویشی و تسریع در رشد نقاط مریستمی و جوانه انتهایی و افزایش نقل و انتقال عناصر غذایی در گیاه زعفران می باشد .

– این محصول باعث افزایش وزن و تعداد بنه و افزایش رنگ پذیری وافزایش گل آوری و همچنین افزایش مقاومت گیاه به سرما و گرماو تنش های محیطی میشود.

ترکیبات :

%12 ) N ), %10(P2O5 ),%8 (K2O ),آهن 2000  PPm (Fe ), منگنز 1000 PPm ) MN ),روی 1000P Pm (zn ) ومس 500 ppm (cu  ) دارد. (آهن روی و منگنز ومس به صورت کلا ت هستند .)

روش مصرف  :

روش محلول پاشی:7 کیلوگرم از پودر را در یک هزار لیتر آب حل نموده (7 درهزار) و در یک هکتار مزرعه زعفران محلول پا شی نمایید.بهترین زما ن از اواخر بهمن تا نیمه اسفند است .از محلول پا شی در روزها ی با رانی خوددا ری کنید .همچنین پیشنهاد می گردد به هنگام محلول پاشی سطح اندام هوایی و بخصوص برگها به طور کامل خیس شود .حتی المقدور از آب زلال استفاده گردد.

توجه:

– محلول پاشی برگها باید در خنک ترین ساعات روز انجام شود .

– قبل از اختلاط با سایر سموم و کودها jartest  انجام شود و پس از اطمینان از سازگاری فیزیکی در سطح کمی از مزرعه آزمایش و در صورت مثبت بودن اختلاط می توان آنرا در سطح وسیع بکار برد .

منابع :

1- کیاسبز آشیان کوشا

2- نسیم سه قلعه

3- مقالات دانشگاه فردوسی مشهد

9 نظر

 1. باسلام وخداقوت
  آقا احسان عزیز از درج مطالب مفید در زمینه محلول پاشی زعفران ممنونم

  • خواهش میکنم آقای سلطانی.دوستان اگه مطلب جالبی در هر زمینه ای دارن که به نظرشون مفید ، میتونن از طریق سایت دوغ آباد به اطلاع دیگر عزیزان دوغ آبادی برسونند.

 2. باسلام . ضمن تقدير وتشكر از شما .به نظر مي رسد وضعيت برگهاي زعفران مزرعه ما امسال هم ضعيف وهم كوتاه تر از سال گذشته ميباشد بفرمائيد چه روشي براي تقويت برگه ها پيشنهاد مي فرمائيد

 3. بسیار عالی بود ممنون

 4. با سلام
  شما میتونید یک فرمول تغذیه ای برای زعفران رابدید البته با رفرنس . نمیدونم نیاز غذایی زعفران به عناصر غذایی چه میزان هست. میخوام بر اساس آن توصیه کودی کنم. ممنونم

 5. با سلام در جواب خانم الهام باید عرض کنم که توصیه کودی زعفران با توجه به اقلیم منطقه، نوع بافت خاک و مرحله رشدی آن فرق می کند. و اما یک سوال از آقای احسان داشتم و اون هم اینه که از ۱۵ اسفند به بعد که ریشه های پیاز مادری از بین رفته و پیازهای دختری نیز فاقد ریشه هستند، مکانیزم جذب آب و عناصر غذایی چگونه است؟

 6. سلام بسار عالی بود بهترین مصرف کود برای زعفران بود ممنون

 7. با سلام خدمت دوستان من حدود هشت روزه محلول پاشی کردم ولی آلان برگهای گیاه زعفران حالت غیر طبیعی داشته وسفید شده اند مشکل کارکجاست و چرا این طوری شده آیا پیاززعفران صدمه دیده ؟ چکارکنم؟بیزحمت کمک کنید ؟آیامزرعه ام تخریب شده تاحالا همچین حالتی ندیده بودم

 8. باسلام.وخسته نباشید من حدودنیم هکتار پیاززعفران کاشتم به این صورت که اول زمین را آب دادیم وازاون جای دیگه که پیاز را کندیم هم قبلش آب دادیم درواقع پیاز نم دار کاشتیم حالامیخواستم ببینم برای بهترشدن پیازورشدآن شما کارشناس محترم چه کودی را پیشنهاد می کنید وطرز استفاده روی زمین راهم بگویید باتشکر