فرهنگ غنی دوغ آبادی

اگر از تمام کسانی که با اهالی دوغ آباد به نوعی ارتباط داشته اند ، بپرسید که نظرشان در مورد دوغ آبادی جماعت چیست؟ همه می گویند که مردم اینجا از فرهنگ بالایی برخوردار هستند و از لحاظ وضع زندگی و روابط اجتماعی شان بسیار عالی هستند.دوغ آبادی به هر جایی که برود ، حتی به بزرگترین شهرها به آسانی خود را با فرهنگ آنجا وفق می دهد و همه ی اینها دلیل بر این است که این منطقه در گذشته شهر بوده و مردمش دارای اصالت و فرهنگ غنی هستند.

شاید بگویید که چون من دوغ آبادی هستم این حرف را می گویم ولی نه ، این حرف تاریخ و دیگر مردمان است و برای صحتش می توانید به کتب و سایت های معتبر مراجعه کنید.

اگر به کتب تاریخی مراجعه کنید به زمین لرزه ای اشاره شده که به روشنی شهر بودن دوغ آباد در گذشته را نشان می دهد.

زمينلرزه مه 1619 ميلادي- دوغ آباد : لرزه ويرانگري در منطقه زاوه و محولات در خراسان در سال 1028 قمري با بزرگاي 5/6=Ms و شدت رومرکزي برابر Io=VIII+ دوغ آباد را بکلي به ويرانه اي بدل ساخت. به رغم اين واقعيت که بيشتر مردم در بيرون و در کشتزارها بودند زمين‌لرزه حدود 800 نفر را در شهر و بيرون آن کشت. اين رويداد از همه لرزه‌هايي که پيش از آن در منطقه روي داده بود بزرگتر تلقي شد. اطلاعات بالا برگرفته از پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي مي باشد و گسل مسبب اين زمينلرزه گسل دوغ آباد می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*