زاچ آب

(No Ratings Yet)
Loading...

آبهای حساس پیاز زعفران

۱) گل آب ( برای راحت بالا آمدن گل )

۲) زاچ آب ( جهت تقویت گیاه )

۳) زرد آب ( برای چروکیده نشدن پیاز )

به آبیاری دوّم یعنی پس از پایان گل، «زاج آب » یا «زاچ آب» می گویند. زاج یا زاچ، در خراسان به معنای زاووست. چون بوته های زعفران هم تازه از گل دهی فارغ شده اند. به آنها کلمه زاچ اطلاق می شود. همان گونه که در فصل بهار که هنگام رویش گیاهان از زمین است می گویند: « زمین زاچ است ». و یا به درخت میوه ای که شکوفه هایش تازه به میوه نشسته، می گویند: « درخت زاچ است» …

پس از زاج آب، دیگر با مزرعه زعفران، کاری ندارند. فقط باید آن را وجین کنند. در پاییز و زمستان باران و برف روی برگهای زعفران می بارد. برگها تر و تازه و شاداب یم شوند. در طول همین چند ماه سردی هواست که پیازهای نو تولید و پیازهای قبلی نیز بزگتر می شوند. بطوری که در سال دهم یک پیاز کشت شده با زادگانش (پازچه هایش) به بیش از پنجاه پیاز بالغ یم شود، که دور پیاز مادر قرار دارند.

در اردیبهشت، کم کم برگهای زعفران زرد می شود. در این وقت، زعفرانکاران برگها را درو می کنند و برای خوراک زمستانی گوسفند و گاو در انبار نگه می دارند. از این وقت تا پاییز، مزرعه زعفران بظاهر خشک و خالی است. و مانند زمینی بایر و بی حاصل به نظر می رسد.

در سالهای بعد، بسته به آب و هوای محل، در ماه مهر یا آبان مزرعه را آبیاری می کنند، سپس کمی کود حیوانی در روی زمین می پاشند و پس از دو سه روز که کمی خشک شد و امکان زیرورو کردن بود بطوری که پیازها صدمه نبینند، یعنی به عمق شش تا هفت سانتی متر سله شکنی می کنند. سله شکنی دو فایده دارد:

نخست آن که کود و خاک مزرعه مخلوط می شود.

دوّم این که خاک روی زمین که نزدیک شش ماه زیر فشار رفت و آمد اشخاص و حیوانات کوبیده شده و بر اثر آبیاری، آبرفتها لایه ای ته نشنی گردیده است، سُست و برای رویش دوباره گلها و برگهای زعفران، آماده می شود و برای فعاّلیت و رویش هر چه بهتر گیاه مناسب می شود. سله شکنی، وجین و کودپاشی همه ساله باید انجام شود.

پس از هشت تاده  سال به علّت تکثیر همه ساله پیازها، به جای آنها تنگ می شود. در چنان وضعیّتی فشردگی پیازها به حدی می رسد که امکان بالندگی و رویش طبیعی آنها رو به کاهش می گذارد. در این وقت است که باید زمین دیگری آماده کرد و پیازها را به آنجا منتقل نمود. سال اول کاشت و سال آخر، مزرعه کمترین محصول را خواهد داشت. اما در سال آخر یک در آمد جنبی زعفرانکار، فروش مقدار قابل توجهی پیازهای اضافی می باشد، که هنگام جابجایی آنها به دست می آید.

منبع : http://www.fruit.ir

یک نظر

  1. غضنفر ناظمیان

    با سلام ممنون ازمطا لب زیبا ومفیدتون خیلی استفاده کردم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*