آغاز برداشت پسته در مه ولات/پیش بینی برداشت ۸۰ هزار تن

آغاز برداشت پسته در مه ولات/پیش بینی برداشت ۸۰ هزار تن

احمد نادری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات، اظهار کرد: سطح زیر کشت پسته در مه ولات ۲۲ هزار هکتار است که از این میزان ۱۴ هزار هکتار باغ پسته بارور و ۸ هزار هکتار نهال است.

وی با بیان اینکه برداشت پسته در شهرستان مه ولات از دهه اول مردادماه با برداشت پسته قرمز و گرمه آغاز و تا پایان مهرماه ادامه دارد، اضافه کرد: ارقام غالب پسته این شهرستان بادامی سفید، اکبری، فندقی، کله قوچی، قرمز، گرمه و احمدآقایی است که پسته قرمز، گرمه و بادامی به علت پیشرس بودن از دیگر پسته ها برای مصرف تازه خوری استفاده می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: شهرستان مه ولات رتبه نخست سطح زیر کشت، میزان تولید و کیفیت محصول پسته را در سراسر استان خراسان رضوی دارد و هر ساله اولین برداشت پسته در سطح کشور از باغات مه ولات آغاز می شود.
مدیر جهاد کشاورزی مه ولات خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی و تاثیر عوامل اقلیمی بر تولید پسته پیش بینی می شود امسال ۸۰ هزار تن پسته از سطح باغهای مه ولات برداشت شود که این رقم نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش دارد.

نادری افزود: از میزان ۸۰ هزار تن، ۱۵ درصد یعنی حدود ۱۲ هزار تن به صورت ترفروشی به بازار عرضه و ۶۸ هزار تن وارد عرصه فرآوری می شود.
وی با اشاره به اینکه عمده پسته تولیدی شهرستان مه ولات به سایر نقاط ایران و کشورهای دیگر صادر می شود، گفت: امسال عملیات فرآوری پسته در این شهرستان در ۴۱ پایانه با ۵۵ خط تولید انجام می شود.

گفتنی است، امروز قیمت پسته قرمز و گرمه در بازار مه ولات ۱۷ هزار تومان است.

فیض آباد مرکز شهرستان ۴۹ هزار نفری مه ولات در فاصله ۲۰۳ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

این شهرستان دارای دو بخش، دو شهر و ۶۷ روستا است.

یک نظر

  1. با سلام و خسته نباشید و با آرزوی برکت و رحمت الهی بر شما

    خریدار تقریبا 500 کیلو پسنه مرغوب و عالی با قیمت مناسب هستم.
    لطفا ذر صورت تمایل شماره تماسی مبذول فرمایید تا تماس بگیرم
    متشکر..تبارکی از زنجان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*